آب بندی دیوار حائل آب بندی دیوار حائل .

آب بندی دیوار حائل

نم و رطوبت دیوار

نم
و رطوبت دیوار و رفع آن

برای رفع نم و رطوبت در هر قسمت از ساختمان، مقدمه باید علت آن شناسایی و رفع شود . بعد اقدامات ترمیمی (عایق رطوبتی، گچ و نقاشی دیوار) انجام می شود .

برای
تشخیص علت نشت رطوبت و آب موردها پایین را بایستی در لحاظ گرفت:
1 . درصورتی که چکه آب مقطعی باشد (یعنی صرفا گهگاه آب چکه کند) به احتمال فراوان نشت از لوله فاضلاب و یا عایق رطوبتی هست آب بندی دیوار حائل

2 . مشاهده تغییر تحول شدت نم یا چکه آب، با بستن فلکه حساس آب هم می تواند در تشخیص علت آن موءثر باشد .

3 . عدم به کارگیری از سرویسهای بهداشتی برای بازه زمانی تعدادی روز، و مشاهده تغییر‌و تحول چکه و رطوبت می تواند به شناسایی علت امداد کند .

4 . رنگ آب و رطوبت دیوار هم می تواند در گزینش مرجع آن امداد بسزایی نماید .

در مواردی که علامت های فوق راهگشا نباشند، تشخیص نشت از لوله آب یا این که فاضلاب از شیوه بازرسی محل و یا این که چه بسا استفاده از دستگاه مقدور خواهد بود .

رطوبت
دیوار سرویس های بهداشتی در صورتیکه لایه ایزوگام و یا این که قیرگونی سرویسهای بهداشتی بدرستی کار کنند، نباید رطوبت از سرویسهای بهداشتی به خارج نشت کند . معمولا نشت رطوبت به برهان عدم اجرای صحیح کفشور اتفاق می افتد .
اجرای صحیح کفشور مطابق شکل پایین است:
نصب
کفشور در کاشی کف - اجرای کفشور مطابق شکل بالا، باعث می شود که نم و رطوبت توده گردیده در کف، براحتی از شیوه لوله فاضلاب بیرون شود .

- البته درصورتی که لوله کفشور در لوله فاضلاب "کیپ" باشد، یا این که این که لوله فاضلاب بالاتر از لبه ایزوگام قرار گیرد، رطوبت توده شده در کف، به تدریج به دیوارهای سرویس بهداشتی سرایت می نماید .

برای
رفع نم سرویسهای بهداشتی یک سری رویکرد فعالیت وجود دارد که هر کدام در جای خود کارساز هستند: 1-ریختن دوغاب پودر سنگ و سیمان سپید روی کاشی کف .

-در این رویکرد سیمان سپید الک گردیده و پودر سنگ را با نسبت 1 به 3 ترکیب می کنند . (1 نصیب سیمان سپید و 3 قسمت پودر سنگ) .

-با بیشتر کردن آب به این مخلوط، دوغاب دیوانه می سازند و روی بند کاشی های خدمت بهداشتی می ریزند .

-پس از 5 تا 10 دقیقه که دوغاب محکم شد، آنرا با گونی یا این که پارچه از روی مرحله پاک می کنند .

2-استفاده از مواد شیمیایی برای آب بند کردن درز کاشی ها .

در مواقعی که بند کاشی ها لبریز باشد و نم به دیوار سرویسها نشت کرده باشد، این احتمال وجود داراست که آب از بند کاشی ها عبور کرده باشد . برای رفع این مشکل موادی صنعتی ساخته شده و در ابزار فروشی ها موجود می باشند .

برخی
از این مواد عبارتند از:
ژیکا بام، ژل آب بندی C2، مایع آب بندی Timax و . . .

هر یک از این مواد به روشهای نوشته شده در بروشور خویش به کار گیری می شوند .

3-تخریب کف سرویس و اجرای لایه قیرگونی یا این که ایزوگام نو .

در این رویکرد کل کف خدمت تخریب گردیده و خارج می گردد و پس از اجرای لایه قیرگونی و یا ایزوگام جدید، مجددا کف را با سرامیک می پوشانند .


برچسب: آب بندی دیوار حائل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۶:۵۸ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

عایق_رطوبتی_MCI

آب
بندی بتن بوسیله پوشش نفوذگر کریستال شونده
در حال حاضر بتن مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین ماده در سازه‌های امروزی و مهندسی عمران هست . بیشتر سدها، تونل‌ها، کانال‌ها، پل‌ها، پایل‌ها، خطوط لول هف سقف‌ها، جاده‌ها، مخازن، استخرها، سکوها و ساختمان‌ها و . . . بتنی میباشد . بتن علی رغم استحکام ذاتی، بدلیل معایبی چون ضعف در آب بندی، مقاومت شیمیایی پایین، مقاومت قلیل در برابر ضربه، تخلخل ذاتی، انعطاف‌پذیری محدود، مقاومت سایشی ضعیف و . . . مستضعف نگهداری و تقویت است . در شرایط کاربری، شرایط محیطی متعدد و یا زیر تأثیر بارهای تحمیلی، تنش‌های گوناگون به صور مختلف به سازه بتنی وارد می گردد . بر مبنا طبیعت حمله ها و فاکتورهای موجود، عامل ها مخرب به سه جور تأثیرات فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی تقسیم میشوند . تأثیرات شیمیایی و فیزیکی میتوانند منجر به آسیب‌هایی گردند که از آن به خوردگی بتن خاطره می شودو تأثیرات مکانیکی باعث به پدیده‌هایی زیرا فرسودگی و پارگی و گسیختگی میگردند که به نوبه خود نا مناسب و مستضعف ترمیم هستند .

زور هزینه‌های هنگفت جهت رفع نقایص فوق و چه بسا ردوبدل بخشهایی از سازه و همینطور لزوم مراقبت و نگهداری منابع اولیه، دلایل مهم بر لزوم ارائه راهکار در ترمیم، محافظت و آب بندی سازه‌های بتنی محسوب می‌شود . درکلیه این موارد، بالا بردن مقاومت بتن با استفاده از افزودنی‌های خاص یا تغییر نسبت اختلاط بتن، به کار گیری از سیمانهای مقاوم در برابر سولفوناتها، ارتقاء حجم منافذ بتن با به کار گیری از افزودنی‌های یگانه و ایجاد حبابهای ریز هوا در عمق بتن به جهت ممانعت از یخ زدگی بتن، اعمال پوشش مطلوب و مقاوم در برابر حمله ها شیمیایی، ایجاد بتن متراکم تر و نفوذناپذیر تر، اعمال پوششهای ضد ضربه و ضد سایش به جهت مراقبت از سطح ها بتنی، به کارگیری از جایگزین‌های سیمان، کاهش نسبت آب به سیمان، تأمین روکش بتنی به حد کافی در اطراف آرماتورها، رعایت بدون نقص شرایط حتمی جهت بتن و پروسه بتن ریزی، مراقبت کافی و . . . تمامی از گزاره راهکارهای مؤثر پیشگیری از تخریبات ناشی از عوامل مخرب می باشند . مواد نفوذگر و کریستال شونده با قابلیت واکنش اجزا تشکیل دهنده با رطوبت و اجزای بتن، تشکیل کریستال‌های نا محلول و تولید ساختار یکدست با بتن و متعاقب آن نفوذ در عمق بتن و آب بندی و محافظت داخلی، بعنوان یک عدد از مؤثرترین سیستمهای آب بندی و حفظ سازه‌های بتنی به حساب میایند . این مواد تأثیر منفی عامل ها مخرب بتن را به حداقل رسانده، قدمت سازه بتنی را ارتقا داده و هزینه تعمیرات و نگهداری سازه‌ها به مقدار قابل توجهی ارتقا میدهند . در این مطلب بر طرز کارایی مواد نفوذگر کریستال شونده به تیتر افزودنی در طرح اختلاط بتن و یا این که به تیتر پوشش بر روی سطح بتن ساخته گردیده کهن ی سخت شده جدید تمرکز گردیده و نقش برجسته آن‌ها در ممانعت از تخریب سازه‌های بتنی ارزیابی می گردد .

آبنبدی،بتن،نفوذگر،کریستال،آب
ساختار بتن متشکل از سنگدانه، سیمان و آب می‌باشد . زمانیکه ذرات سیمان در برخورد با آب اختلاط هیدراته می شوند تشکیل سیلیکات کلسیم میدهند . این مخلوط آن‌گاه طاقت فرسا گردیده و به شکل توده صخره‌ای در میاید . بتن یک ماده مبنا آبی‌رنگ می‌باشد جهت تلاش خوب تر بتن، سهولت بتن ریزی و تحکیم آن، به اندازه آبی‌رنگ بخش اعظم از آب واجب جهت هیدراسیون نیاز است . این آب اضافی در توده بتن باقی مانده و به مرور تبخیر می‌گردد . در اثر این تبخیر، مجراها و منافذ مویین در بتن باقی میماند که مهمترین علت متخلخل و نفوذپذیر بودن بتن محسوب میشود . منافذ، سوراخها، لوله‌های مویین و تخلخلها در بتن طاقت فرسا هم مانده و مسیر ورود و نفوذ آب و مواد شیمیایی خورنده به بتن را گشوده میگذارند . هر چه این منافذ متصل خیس باشند بتن نفوذ پذیر خیس می باشد . آب مازاد همینطور منجر به ارتقا اندازه ترکهای عده شدگی میشود . این ترکها خود مسیر عبور آب و مواد شیمیایی هستند . ترکهای عمیقتر سریعتر به خوردگی آرماتورها منتهی می شوند .
به خواسته کاهش اندازه آب در ادغام بتن می‌توان از روان‌کننده‌ها به کار گیری نمود، هر چند منافذ مویینه، تخلخلها و سوراخها در بتن کماکان باقی میمانند و رویکرد ورود مواد شیمیایی خورنده بتن را باز میگذارند . وجود این منافذ در بتن سبب به خوردگی آرماتورهای تقویت کننده بتن، تخریب بتن و نتیجتاً به خطر افتادن کمال و یکپارچگی سازه میشود . به منظور کاهش اندازه آب در ترکیب بتن می‌توان از روان‌کننده‌ها به کار گیری نمود، هر یکسری منافذ مویینه، تخلخلها و سوراخها در بتن کماکان باقی می‌مانند ولیکن ابعاد آنها کاهش می‌یابد ولی روش ورود آب، املاح و مواد شیمیایی خورنده به بتن بدلیل مسدود نشدن منافذ همچنان وجود داراست و به کار گیری از مواد فوق روان‌کننده به تنهایی به هیچ وجه بتن را آب بند نخواهد کرد . جز با اهمیت در بتنهای مسلح، فولاد است . ارماتورهای تقویت کننده به مراد رویا رویی با تنشهای کششی ناشی از بارهای اعمال شده به سازه در مقاطع بتنی استفاده می‌شوند . در اینگونه سازه‌ها مقاومت فشاری بالای بتن در تکامل با مقاومت کششی عالی فولاد قرار گرفته و قابلیت و امکان ارتقا گنجایش باربری بنا را به وجود میاورد .

بتن یک ماده متخلخل و نفوذپذیر است . تخلخل به مقدار سوراخها و منافذ باقی مانده در بتن بر میگردد و به تیتر درصدی از حجم کل توصیف میگردد . نفوذپذیری به میزان رابطه منافذ دارای ربط می باشد . این موارد شیوه را برای جنبش آب در باطن بتن گشوده مینمایند . همینطور ترکهای حاصل از جمع شدگی نیز مسیر قابل قبولی برای حرکت آب به داخل بتن میباشند . نفوذپذیری مبحثی مفصل خیس از تخلخل است . نفوذپذیری یعنی امکان جریان آب مایع پایین فشار در ماده متخلخل . نفوذپذیری با کمیتی بنام ضریب نفوذپذیری تعریف می‌شود . اندازه نفوذپذیری ترکیب بتن شاخص خیر برای تعیین کیفیت و استمرار بتن می باشد . هر چه ضریب نفوذپذیری کمتر باشد، بتن نفوذناپذیر خیس بوده و نتیجتاً کیفیت آن فراتر می باشد . گرچه ممکن هست بتنی از نفوذپذیری ناچیز و نتیجتاً دوام نسبی برخوردار باشد، البته کماکان به برهان آب بند کننده جهت ممانعت از تراوش و نشتی از میان ترکها مستمند میباشد . با وجود دانسیته ظاهری، بتن ماده‌ایمتخلخل و نفوذپذیر است که در اثر نشتی، به سرعت در معرض آب و مواد شیمیایی خورنده چون دی اکسید کربن، کلرایدها، سولفاتها و . . . تخریب می‌گردد .
عموماً عمرمفید بنا بتنی به سرعت خوردگی میلگردهای تقویت کننده و سرعت تخریب بدون واسطه بتن وابسته هست . خوردگی آرماتورها معمولاً در اثر نفوذ یون کلراید و دی اکسید کربن اتفاق می‌افتد . آسیبهای مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی منجر به تخریب بی واسطه بتن می‌گردد .
دست اندرکاران
حساس آسیب بتن عبارتند از وجود آب اضافی در مخلوط بتن، طرح اختلاط نامناسب، استفاده از سیمان یا سنگدانه‌های آلوده و کثیف و بی کیفیت، به کار گیری از آب آلوده، ویبراسیون نامناسب، کیورینگ ناکافی، پباده سازی نامناسب درزهای انبساط و اجرایی، پوشش بتنی ناکافی بر روی آرماتورها، کرمو شدگی، سیکلهای یخ و ذوب، بارگذاری بیش از ظرفیت، قرارگیری در معرض اسید، هجوم ها سولفاتی، واکنشهای قلیایی سنگدانه‌ها و . . .
این دست اندرکاران سبب به آسیبهایی زیرا کنار گذاشتن خوردگی، سایش و فرسایش، تخریب سولفاتی، کاویتاسیون، خوردگی آرماتورها، کربناسیون، جداشدگی لایه‌ها، شوره زدگی، نشتی و . . . در بتن میشوند .
دستاورد محققان دانش گاه تهران عرضه نانو عایق ضد اشعه و رطوبت برای سازه ها/ دفع ۹۰ درصدی اشعه خورشید دانشمندان پارک فناوری دانش گاه تهران نانو عایق با عمر موءثر ۲۰ سال را ساخت کردند که سازه را در برابر رطوبت مقاوم و قوی هست ۹۰ درصد اشعه خورشید را دفع نماید .

آب بندی دیوار حائل
نورمحمد رشیدی نیا- اجراکننده طرح در مصاحبه با خبرنگار مهر با بیان این که این عایق‌ها از دسته عایق‌های نانو پلیمری هستند، گفت: عایق نانو پلیمری ایجاد شده علاوه بر آنکه جلوی نفوذ آب را می‌گیرد، سطح را آب فراروگریز مینماید که این امر موجب ارتقا قدمت بنا میشود . وی با بیان اینکه در بازار شبیه این عایق‌ها وجود دارد، اظهار داشت: این عایق‌ها دارای ضعف‌هایی هستند که در عایق نانو پلیمری تولید شده این ضعف‌ها برطرف گردیده هست .
رشیدی نیا با اشاره به مزایای عایق‌های ایجاد شده، یادآور شد: عایق‌های نانو پلیمر در برابر سرما و گرمای شدید مقاوم میباشند به این معنا که این عایق‌ها در سرمای منهای ۵۰ سکو سانتیگراد انعطاف خویش را دارا‌هستند و کار کشته به تحمل گرمای ۱۵۰ سکو سانتیگراد میباشند .
اجرا کننده طرح نانو ذرات به کارگیری شده در این عایق را نانو ذرات سیلیکون دانست و یادآور شد: این نانو ذرات به پلیمر این عایق اضافه گردیده هست .
وی با اشاره به مزایای به کار گیری از این عایق خاطر نشان کرد: عایق تولید گردیده ضمن آنکه ضد رطوبت است، عایق حرارت هم هست و دست‌کم ۵۰ درصد از هدر رفت گرما خودداری می‌نماید .
رشیدنیا ضد اشعه را از دیگر مزایای این عایق اسم موفقیت و طولانی تر کرد: عایق‌های ساخت شده قدرتمند به برگرداندن ۹۰ درصد اشعه خورشید می باشد .
این محقق قدمت موءثر عایق نانو پلیمر را ۲۰ سال ذکر کرد و افزود: این عایق به رنگ سفید میباشد که با مخلوط مواد رنگی می‌توان آن را به رنگ‌های مختلفی تولید کرد .
مواد نفوذگر کریستال شونده بر اساس مواد سیمانی و مواد شیمیایی برخورد پذیر است . این مواد با ایجاد برخورد شیمیایی، بتن را از عمق آب بندی می نماید . تأثیر آب بندی ناشی از دو واکنش معمولی است، واکنش شیمیایی و واکنش فیزیکی . بتن طبیعت شیمیایی دارد . زمانیکه ذرات سیمان هیدراته می شوندواکنش در میان سیمان و آب سبب به دشوار شدن بتن و تشکیل جمع صلب میگردد همچنین این واکنش محصول ها فرعی ساخت می‌کند که بصورت آهک آزاد ۳٫۵ درصد وزنی بتن را دربرگیرنده می‌شوند، در منافذ موجود هستندو در موقعیت رکود در بتن می‌مانند .


برچسب: آب بندی دیوار حائل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۶:۳۲ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

تصاویری نیز که برای کفپوش سه بعدی


تصاویری نیز که برای کفپوش سه بعدی به کارگیری می‌شود دقیقاً از همین روش یعنی با تولید تغییرات گرافیکی بر روی تصویر سبب ساز می‌شود که بیننده دچار خطای روءیت کرد بشود و تصویر را حقیقی و واقعی ببیند به این تصاویر سه بعدی می‌گویند .

خط مش
چاپ تصاویر برای کفپوش های سه بعدی برای فضاهای داخلی ما می تونیم این تصاویر رو بر روی پارچه و کاغذهای منحصر چاپ کنیم که رطوبت رو از خودشان عبور میدهند (در اصل خط مش استاندارد کفپوش اپوکسی سه‌بعدی همین است) و اون رو به‌وسیله‌ی پرایمر اپوکسی به تراز بچسبانیم و به حافظه این‌که هزینه‌ی این جدید چاپ اکثر میباشد معمولاً برای فضاهای داخلی از استیکر های پشت چسب دار استفاده‌ی کنند رویکرد چاپ این استیکرا یه این‌گونه هست که از جوهر اکوسالونت برای چاپ استفاده مینمایند جوهر اکوسالونت همان جوهری است که برای چاپ بنر و استند استعمال مینمایند و از اون جایی که هیچ حلالی در لاک‌های اپوکسی که بر روی آن می‌ریزند به کار گیری نمیشود هیچ اتفاقی برای تصویر نمی یوفته .

آب بندی دیوار حائل

درواقع لاک اپوکسی پلی امین که برای فضاهای داخلی یک ماده‌ی خنثی می‌باشد و هیچ مشکلی تولید نمیشود . تنها دو نکته درزمینهٔ ی چاپ این تصاویر است که من پیشنهاد می‌کنم به چاپخانه‌هایی که تخصصشان چاپ این تصاویر می‌باشد مراجعه فرمایید .

نکاتی
در قضیه چاپ تصویر کفپوش سه بعدی: نکته اول: اینه که بها با اهمیت چاپ این تصاویر به کیفیت تصویر که قابلیت چاپ در بعدها بلندمرتبه را داشته باشند و کیفیت عکس پایین نیاد از اونجایی که این تصاویر فقط در سایت‌های فرنگی باقیمت‌های بالا به فروش می رسد به‌صرفه می باشد از چاپخانه‌های که آرشیو جامعی از این تصاویر دارا‌هستند استعمال کنیم .
نکته‌ی
دوم: من یکسری جا دیدم که دادن بیرون براشون تصویر رو چاپ کردن ولی وقتی‌که لاک رو بر روی تصویر ریختن جوهر کمی ادغام گردیده و کیفیت کار رو خیلی ذیل آورده و درواقع این به استدلال ریختن لاک نمی باشد شما اگر آب هم رو اون تصویر بریزید حاد میشه و علت اون اینه که کار ان چاپ خونه ها چاپ بنر و استند هستش که به‌صورت یک‌بارمصرف به کار گیری می‌شود به همین یاد از جوهرهایی کیفیت خوب ذیل استفاده مینمایند تا هزینه هاشون کمتر شود رویکرد
چاپ تصاویر برای کفپوش سه بعدی برای فضاهای خارجی از
اون جایی که برای فضاهای خارجی با کفپوش اپوکسی مقاوم نسبت به روشنایی خورشید و سایش (به ادله رفت و امد زیاد) باشد از لاک انتی یوی و ضد سایش به کارگیری میکنیم اما موردی که هست اینکه در اون کفپوش از رزین پلی آرزو انتی یوی استفاده میکنند که ماده‌ای فرار و گریز در این مواد به کار گیری میشود که سالونت بیس می‌باشند یعنی ماده‌ی حلالی در اون به فعالیت میبرند که در بازه کوتاه‌ تری رزین خشک شود و آن جوهر اکوسالونت راه و روش حل می کند و جنس خویش استیکر که از پلاستیک هست را حاد می‌کند و خود استیکر توده می گردد را حل ان این می باشد که تصویر را بر روی پارچه و یا این که صفحه منحصر به فرد با جوهری که از جنس گرافیت (جوهر مغز مداد) است چاپ شود و با پرایمر اپوکسی چسبانده شود
نکته: به موادی از محصول پلی امید نمی‌توانید در یک مرحله اکثر از یک میلی‌متر قطر دهید .


برچسب: آب بندی دیوار حائل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۹:۴۸ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

درز بندی و آب بندی نمای ساختمان

درز بندی و آب بندی نمای ساختمان از اصول مهندسی و جز لاینفک پروژه می باشد نفوذ هوای سرد و گرم و همچنین آب به باطن ساختمان آسایش ساکنین را کاهش خواهد داد و مصرف سوخت را تا بیست و پنج درصد بالا می برد .

بسیار پیش می آید که نمای ساختمان انقطاع از این‌که نوساز باشد یا دیرین ساز، رطوبت بیرون ساختمان را به درون ساختمان منتقل کند و در نتیجه دیوارهای داخلی ساختمان جراحت دیده و در شرای مدت متعددی از این قضیه بگذرد رنگ دیوار و چه بسا وسایلی که در درون خانه با دیوار تماس دارا هستند را با زخم روبرو میکند .

اما در نماهای شیشه ای و کامپوزیت شاهد ورود بی واسطه آب باران به باطن ساختمان می باشیم که مضاعف آزار دهنده است .

موارد
کاربرد آب بندی کردن نما : به منظور جلوگیری از نفوذ باران و همچنین رطوبت از آببند کردن نما به کارگیری می شود .

آب بندی دیوار حائل

آب بندی کردن نما از نفوذ سوزوسرما و همینطور گرما در فصول مختلف به داخل ساختمان پرهیز میکند .

آب بندی کردن نما از شوره زدگی نما جلوگیری می‌کند .

یک عدد از مهم‌ترین کاربردهای آب بندی کردن نما را میتوان در جلوگیری از آلودگی نما نام برد .

از مواد گوناگونی به مراد آب بندی کردن نمای ساختمان به کار گیری می شود که چسب های پلی اورتان و همچنین سیلیکون از مهمترین این مواد می‌باشند .

چسب
های زمینه به کارگیری در آب بندی کردن نما: یکی از چسب هایی که مقاومت مضاعف خوبی در برابر رطوبت داشته و همینطور امکان رنگ خوری و سمباده پذیری بسیار خیر دارااست و در آببند کردن نما به کارگیری می شود، چسب پلی اورتان می باشد .

از چسب هایی که به مراد چسباندن قطعات شیشه به عمل میرود و برای چسباندن کاشی، آلومینیوم و سرامیک هم کاربرد دارد، چسب سیلیکون می باشد .


برچسب: آب بندی دیوار حائل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۰۱:۳۸ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

بنا های بتنی در برابر مواد خوردنده بر مبنا اپوکسی

وشش
محافظتی بنا های بتنی در برابر مواد خوردنده بر مبنا اپوکسی


شرح
:
BETOGARD SN-125 یک رنگ اپوکسی فارغ از حلال جهت حفاظت سطوح بتنی هست . این رنگ جهت اجرا در نواحی ساحلی و جذر و مدی ایده آل می‌باشد به صورتیکه پس از غوطه وری در آب هم به واکنش پخت ادامه می دهد . این رنگ بر روی سطح ها مرطوب قابل اجرا بوده و با فایده گیری از سیستم اپوکسی تصحیح گردیده امکان اجرای این رنگ در محفظه های در معرض جو هم وجود داراست .

 


خواص و اثرات :
چسبندگی
خوب بر روی سطوح خشک و مرطوب قابلیت
پخت در پایین آب مقاومت
نوری دوچندان عالی به عنوان یک سیستم حفاظتی استمرار
و قدمت طولانی مقاومت
در برابر یون کلر و نمکهای مو جود در آب دریا غیر
سمی و قابل استعمال در محیطهای بهداشتی

آب بندی دیوار حائل
مورد ها
کاربرد :
سازه
های بتنی و فلزی نواحی ساحلی و فرا ساحلی نواحی
جذر و مدی اسکله ها و کشتی ها سدها
و تصفیه خانه ها

اندازه
مصرف :
ضخامت پیشنهادی این رنگ 250 تا 500 میکرون می باشد و مقدار رنگ مصرف شده 400 تا 800 گرم خواهد بود .

 

آماده
سازی سطح :
تراز زیرآیند باید منزه و عاری از هرگونه آلودگی باشد . پیش از اجرای پوشش، همه سطح های بایستی مطابق استاندارد ISO8504 فراهم سازی شوند . کثیفی سطح های و نمکهای محلول بایستی با آب جدید شستشو شوند . روغن و چربی بایستی مطابق استاندارد SSPC-SP1 به وسیله حلال شستشو شود . همگی سطح های را بوسیله دستگاه سندبلاست یا ابزارهای مخصوص مطابق استاندارد a2 ½ (ISO 8501-1) فراهم سازی نمائید . در صورتیکه در بین عملیات مهیا سازی تراز و اجرای رنگ BETOGARD SN-125 فاصله هنگامی وجود داشته باشد عملیات آماده سازی میکرومتر توصیه می‌گردد . پروفایل سطح برابر 50 تا 70 میکرومتر توصیه می شود .

 

اختلاط
:
BETOGARD SN-125 در دو بسته بندی غیر وابسته عرضه می‌شود . همواره دو بسته بندی را به طور بدون نقص با هم ادغام فرمائید . ادغام باید در مدت کاربردی (POT LIFE) ذکر شده اجرا گردد .

مقدمه دو جزء را به طور غیروابسته در تحت میکسر ادغام نمایید؛ سپس بخشی از B (جزء سیاه ) را به بخشی از A اضافه کرده به نحوی که ظرف کاملا تخلیه شود .اختلاط دو جزو رنگ باید با استعمال از همزن برقی (دریل+پره) با حداکثر سرعت 300 تا 400 دور بر دقیقه چهره پذیرد . تا حصول اطمینان از اختلاط بی نقص و دستیابی به رنگ طوسی یکنواخت کار اختلاط را ادامه دهید .

توجه 1 : همیشه آن مقدار از مواد را با هم ترکیب نمایید که حداکثر تا 30 دقیقه موضوع به کارگیری قرار بگیرد .

اعتنا 2 : رعایت ظریف نسبت های دو جزو رنگ الزامی می باشد و هیچ زمان نسبت ها را تغییر‌و تحول ندهید .

منش
اجرا :
رنگ اپوکسی را می توانید به وسیله ایرلس ، غلطک و یا مداد گیسو اجرا کنید . خوبتر می‌باشد این رنگ در دو لایه اجرا گردد به طوریکه دوم قبل ازخشک شدن لایه اولیه اجرا شود . در صورتیکه بین دو اجرا بیش از24 ساعت فاصله باشد، تراز لایه اول بایستی مهیا سازی شود .

 

مشخصات
فیزیکی و شیمیایی:
وضعیت
فیزیکی مایع ویسکوز رنگ
: جزء1 سفید
جزء2 سیاه

مخلوط خاکستری
وزن
مخصوص(g/cm3) : 1/0±4/1 نسبت
ادغام اجزا ( وزنی ( A:B: 3:1 درصد
جامد حجمی : 100 مقاومت
در برابر آب دریا : عالی چسبندگی
به بتن ((N/mm2 : 3- 5/2 ( عمده از پیوستگی بتن )


برچسب: آب بندی دیوار حائل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۲:۳۸ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

آب بندی سرویس های بهداشتی

آب بندی سرویس های بهداشتی، یا عایق کاری در برابر آب و رطوبت در سرویس بهداشتی ، حمام و استخرها به دلیل این که این فضاها به طور دائمی در معرض آب هستند، امری اضطراری می باشد . در خیلی از مواقع عدم آب بندی و عایق کاری درست خدمت های بهداشتی مشکل ها فراوانی را برای ساکنین منازل، ساختمان ها و استخرها ایجاد می نماید .

یکی از نکات کلیدی که سبب به پیروز یا این که ناموفق شدن آب بندی و عایق کاری رد برابر آب و رطوبت در اماکنی که بازخورد مستمر با آب دارند می شود، اعتنا و یا عدم دقت به محل اتصال دیوار های با کف و سقف است . از آن جایی که دیوارها و سقف و کف در محل تقاطع اتصال ضعیفی دارا‌هستند و هم حرکت بنا ای که ناشی از تنش های حاصل از بار گذاری و باربرداری یا انبساط و انقباض می باشد، که اکثر تایم ها در این محل ها پدیدار می شود . این نقاط اهمیت خاصی در آب بندی پیدا می کنند و معمولا شروع نفوذ آب و رطوبت از این محل هاست .
نکته بعدی دارای اهمیت بعدی در روش چیدمان کاشی ها و سرامیک هاست . دقت گردد که هنگام نصب کاشی و سرامیک درز در بین آن ها الگوی اثبات و معینی داشته باشند نگهداری پهنای درزها ، نکته کلیدی دیگری در پیروزی یا این که عدم پیروزی آببندی در خدمت های حمام ، دستشویی و … . است . برای این کار از ابزاری به اسم اسپیسر هم میتوان به کار گیری کرد .

آب بندی دیوار حائل
آببندی
سرویس های بهداشتی آببندی
خدمت های بهداشتی
نقاط
با اهمیت خیس در آببندی خدمت ها آببندی
درز دربین دیوارها و کف سرویسهای بهداشتی
آببندی
سرویس های بهداشتی نمونه
های فاصله ساز یا این که اسپیسر(Spacer)


آب بندی و عایق کاری خدمت های بهداشتی ، سرویس بهداشتی ، توالت ، خزینه و یا این که استخر ها و حوض ها بسته به این که مواد و مصالح به فعالیت رفته در کف و دیوارها از چه جنسی باشد، اشکالات و تبعات ویژه خویش را خواهد داشت . به طور مثال برای در خدمت های بهداشتی و حمام که اکثر از کاشی و سرامیک به کارگیری می گردد خود مصالح جراحت ظاهری نمی بینند، البته عدم درزبندی درست میان کاشی ها و سرامیک ها سبب ساز عبور آب از درزها و نفوذ به فضاهای همسایه می شود . همچنین انباشت آب و رطوبت در پشت کاشی و سرامیک ها باعث بروز پوسیدگی و آلودگی های بهداشتی در پس مسئله آن ها می گردد .

نقص‌ دیگر دارای ارتباط با این فضاها در رخ عدم آب بندی و عایق کاری صحیح خدمت های بهداشتی و حمام ، در دیوار های بیرونی قابل مشاهده می‌باشد . دیوارهای بیرونی بسته به جور اندود یا این که پوشش شان عارضه های گوناگونی نشان می دهند . برای نمونه در صورتیکه گچ باشد به صورت شوره زدگی و قابل انعطاف شدن گچ و به مرور یار با ورم کردگی و ریزش گچ ها همراه خواهد بود . در شرای پوشش رنگی داشته باشد رنگ ها ترک خورده و پوسته می نمایند و در نهایت می ریزند . در مسئله مصالح دیگر نیز نظیر کاغذ دیواری نیز موارد فوق راست گو میباشند . در تمام مراحل آب بندی بایستی به این نقاط اعتنا ویژه ای گردد . و در نقطه پایان تمام پروسه کار در نقاط اتصال دیوار و کف، از ماستیک ها و خمیرهای آب بند کننده با خاصیت کشسان یا الاستیک و یا این که به کار گیری از جزئیات اجرایی صحیح و مطلوب می باشد .

به کارگیری
از ماستیک برای آب بندی استعمال
از ماستیک برای آب بندی

به طور کلی در بیشتر ساخت و ساز های میهن برای آب بندی خدمت های حمام ، سرویس بهداشتی و استخر از قیر به صورت ایزوگام یا قیرگونی به کار گیری می شود . پس از شکل گیری کف و دیوارها در ساختمان که معمولا کف بتن یا سیمان است، دیوارها فارغ از این که مصالح آن ها هر چه باشد سیمان کاری گردیده و پس از آن لایه های قیری فراهم گردیده ذیل عنوان ایزوگام یا قیرگونی استعمال می گردد .

مزایا و معایب سیستم های پایه قیری در جای خود بحث می شود، اما دست‌کم اختلال این سیستم خلل چسپیدن و اتصال مصالح بعدی به آن هاست . این مسئله در درون سرویس های دستشویی و حمام با چندین ضربه انگشت قابل لمس می باشد . به طوری که در هر جا صدای ضربه ها بم و کوبه ای گردد نشانگر آزاد شدن اتصال کاشی و سرامیک از بستر می باشد . و در این نقاط کاشی و سرامیک اصطلاحا خودشان را ول کرده اند .

نمایشگر
ویدیو
00:00
04:13

 


ماستیک
چیست؟ ماستیک، یک چسب ساختمانی با کیفیت بالا است . که معمولا برای اتصال سقف، دیوار و کاشی کف، بتن، آسفالت، چرم و پارچه به کارگیری می شود . از ویژگی های ماستیک می بضاعت و توان به چسبناکی و ضد آب بودن، مقاوم در برابر تغییر‌و تحول شکل و استمرار آن اشاره کرد . ماستیک با داشتن موقعیت خمیری، در ساختمان به عنوان یک سیلر یا پرکننده به کار گیری می شود .


برچسب: آب بندی دیوار حائل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۶:۱۵ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

آرماتور بندی دیوار ها

یک عدد از اصولی که همواره در اجرای بنا های بتنی زمینه دقت قرار گرفته و تاثیر بسزایی بر استحکام آنان می گذارد آرماتوربندی است . آرماتوربندی مقاومت کششی سازه را ارتقاء می بخشد و آن را در برابر تنش های محیطی مستحکم می نماید . این رویکرد از پاراگراف اساسی ترین خط مش ها در ساخت ساختمان های امروزی به شمار می آید و بنا را از حیث اصول مهندسی قابل قبول می کند . در آرماتوربندی بایستی از میلگرد با مقدار های مناسب به کار گیری نمود تا بنا از استحکام واجب برخوردار شود . در اجرای آرماتوربندی، میلگردها با نظمی مختص در کنار یکدیگر قرار می گیرند و اتصال آن ها از روش بست های فلزی و یا جوشکاری سرد می باشد . آرماتوربندی به صورت میله های خمیده و در نیز قفل شده برای ایجاد ستون و فونداسیون ساختمان و به رخ چند میله بی آلایش که در کنار نیز قرار گرفته اند برای سقف سازی اجرا می گردد . خم نمودن میلگردها برای آرماتوربندی با به کار گیری از راه و روش های متفاوت صورت می گیرد که هر کدام از آن ها برای سازه های گوناگون مناسب می‌باشند . در کل آرماتوربندی به سه راه و روش آرماتوربندی منظم، گره ای و کرواتی انجام می شود . در هر سه رویکرد برای کنار هم نگه داشتن میلگردها از جوشکاری سرد به کارگیری می گردد زیرا جوشکاری عادی به عامل عدم تولید انعطاف پذیری حتمی سبب ساز به کاهش استحکام کششی آرماتور می شود .
آرماتوربندی از مزایای پایین برخوردار است:

آب بندی دیوار حائل
مقاومت بنا بتنی با به کارگیری از آرماتوربندی در برابر عواملی نظیر آتش و رطوبت بالا می رود .
بتنی که دارنده آرماتور می‌باشد مستمند به هزینه محافظت ندارد .
ساخت بنا های بتنی در مقایسه با سازه های فلزی به مهارت کمتری نیاز داراست .
یکی از مهمترین عواملی که مانع از انحراف ساختمان از حالت ابتدایی خویش می شود، آرماتوربندی است .
با استعمال از آرماتوربندی بتن را می توان به شکل های مختلف درآورد .
بتن آرمه در مقایسه با بقیه مصالح ساختمانی از اقتدار تراکم سازی بالایی برخوردار می‌باشد .
آرماتوربندی نقش مهمی در ارتقاء مقاومت کششی سازه ایفا می کند .
برای تولید ستون ها، فونداسیون و سدها آرماتوربندی شایسته ترین آیتم برای ارتقا مقاومت بنا می‌باشد .
بخوانید!
بتن و خصوصیت های آن منش
های بستن میلگرد با به کار گیری از سیم مفتول صورت قرارگیری میلگردها در آرماتوربندی نقش مهمی در بتن ریزی و این که بتن به نقاط متفاوت برسد ایفا می کند . هنگام ایجاد ستون هایی که در آنان از میلگرد سایز گرانقدر به کارگیری گردیده تلاش فرمائید برای آرماتوربندی و قالب فضای بیشتری در نظر بگیرید تا بتن به تمام نصیب ها برسد . برای قسمت هایی پایین خیس در آرماتوربندی بایستی از عایق به کارگیری شود تا مانع از رسیدن رطوبت خاک به سازه و تخریب آن شد . پیشین از بتن ریزی، آرماتور مطلقا باید بوسیله مهندسین محاسبه شود چون ممکن می باشد در اثر جا به جایی و یا این که بقیه امور ساخت و ساز سیم مفتول آن پاره شود . از این رو در شرای سیم مفتول میلگردها راحت و یا گشوده شده باید نسبت به بستن دوباره آن مبادرت نمود .
میلگردهایی که برای آرماتوربندی به کار می مراحل به دو شیوه بسته می شوند:
رویه
ضربدری
در این شیوه دو میلگرد روی نیز قرار گرفته و سیم مفتول به صورت ضربدری در ذیل و روی آنان قرار می گیرد . آن گاه انتهای دو رمز سیم با به کارگیری از انبردست به یکدیگر پیچ و محکم می گردد . در پایان کار بیش تر سیم مفتول به سمت پایین خم می شود تا تیزی نوک آن مشکلی ایجاد ننماید .

شیوه
بستن از کنار
در این راه و روش وقتی میلگردها روی یکدیگر قرار گرفتند، سیم مفتول از زیر میلگرد پایینی رد گردیده و پس از عبور از کنار میلگرد بالایی بسته می شود . این رویکرد بستن میلگرد راه کرواتی نام دارااست و برای آرماتوربندی سقف و فونداسیون ساختمان مسئله به کار گیری قرار می گیرد .


برچسب: آب بندی دیوار حائل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۱:۰۵ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

تلاش مواد نفوذگر کریستال شونده

تلاش
مواد نفوذگر کریستال شونده :
مواد نفوذگر کریستال شونده بر مبنا مواد سیمانی و مواد شیمیایی عکس العمل پذیر می‌باشد . این مواد با تولید واکنش شیمیایی، بتن را از عمق آببندی می کنند .

تأثیر آب بندی ناشی از دو واکنش معمولی می باشد عکس العمل شیمیایی و برخورد فیزیکی . بتن طبیعت شیمیایی داراست . زمانیکه ذرات سیمان هیدراته می شوند واکنش فی مابین آب و سیمان سبب ساز به دشوار شدن بتن و تشکیل توده صلب می شود . همچنین این برخورد محصولات فرعی ساخت می نماید که بصورت آهک آزاد 5/3 % وزنی بتن را مشتمل بر می شوند در منافذ جان دار هستند و در وضعیت سکون در بتن می مثل .

آب بندی دیوار حائل

آب بندی کریستالی گونه دیگری از مواد شیمیایی را به ترکیب بتن می افزاید . زمانیکه مواد نفوذگر کریستال شونده در تماس با بتن قرار می گیرند عامل ها فعال آن‌ها آغاز به نفوذ در منافذ مویین بتن می نمایند و پروسه انتشار شیمیایی اتفاق می افتد . تئوری پشت انتشار، مهاجرت محلول با دانسیته بالاتر به سمت محلول با دانسیته پائین خیس تا مدت تعدیل می‌باشد . بنابراین وقتی که بتن پیش از اعمال سیستم آب بندی با آب اشباع می باشد یک محلول با دانسیته شیمیایی پائین فیس گرفته و آب بندی کریستالی بر بتن اعمال می شود محلول با دانسیته شیمیایی بالا در سطح تشکیل می شود و فرایند تکثیر شیمیایی را رویکرد اندازی می نماید . مواد شیمیایی آب بندی کریستالی باید به سمت آب ( محلول با دانسیته پائین ) سفر کنند تا محلول تعدیل شود .

مواد شیمیایی آب بندی کریستالی در بتن پخش می شوند و در دسترس فرآورده جانبی هیدراسیون بتن قرار گرفته و به برخورد شیمیایی اجازه وقوع می دهند . وقتی این دو گروه مواد شیمیایی ـ متاع جانبی هیدراسیون سیمان و مواد کریستالی ـ در حضور رطوبت در کنار نیز قرار می گیرند برخورد شیمیایی واقعه می افتد . در اثر این واکنش میلیون ها کریستال نامحلول تشکیل گردیده و لوله های مویین، ترکها و منافذ را مسدود می کنند . تشکیل این ساختار کریستالی تنها در حضور رطوبت رخداد می افتد و لذا در منافذ، مجراهای موئینه و ترکهای حاصل از عده شدگی تشکیل می شود . با ورود آب، آببندی کریستالی شکل می گیرد و سوراخها، منافذ و ترکها را آببند می کند . مواد نفوذگر کریستال شونده بصورت یک دست با بتن درآمده و بتن را جزئی از سیستم آببندی می نمایند . ساختار کریستالی تشکیل شده و با ادامه انتقال مواد شیمیایی به آب، این رشته کریستالی بلندتر می شود . واکنش تا اتمام مواد شیمیایی کریستالی یا این که اتمام آب ادامه می یابد .

مواد کریستال شونده به صور متعدد قابل مصرف می‌باشند . فرم مایع آن به عنوان افزودنی آببند کننده بتن استعمال گردیده و به ادغام بتن در حین مراحل بچینگ پلانت و یا به تراک میکسر مجهز در سایت افزوده می شود . فرم پودری آن بصورت پاشش خشک بر سطوح بتنی افقی نو و یا این که بصورت مخلوط با آب به عنوان پوشش بر سطح ها بتنی دیرین و نو ( اعم از افقی و یا عمودی ) قابل مصرف میباشد .

بدلیل مقاومت بالای این سیستم ها در برابر فشار هیدرواستاتیک مثبت و منفی، سیستم آب بندی نفوذگر کریستال شونده، مطمئن ترین سیستم در آببندی و حفظ مخازن آب، تصفیه منزل های فاضلاب، تونلها، منهولها و چاله شیرها (valve pits)، سازه های زیرزمینی، دیوارهای حائل و . . . می باشد .

تکنولوژی کریستال شونده دوام و کارائی سازه های بتنی را افزایش داده و هزینه های تعمیرات را کاهش می دهد و از بتن در برابر تأثیر دست اندرکاران شیمیایی خورنده نگهداری می کند .

خواص آب بندی حاصل از مواد نفوذگر کریستال شونده همیشگی می باشد . بدلیل این که تشکیل کریستالها در داخل بتن چهره می گیرد و در مرحله وجود ندارد قابلیت و امکان ترک شدن و تخریب آن مانند غشاها و سیستم های آب بندی سطحی و لایه ای منتفی می باشد . لذا چه بسا در فیس برداشته شدن لایه، سیستم آب بندی مختل نمی شود .

آببندی کریستالی به طور کامل با بتن سازگار بوده، چسبندگی عالی به بتن تولید می نماید مقاومت بتن را در برابر سیکل های ذوب و یخ ارتقا می دهد و به جهت کاهش تکثیر یون کلراید، میلگردهای فولادی را در برابر خوردگی مراقبت می نماید .

علی رغم اینکه سیستم های نفوذگر کریستال شونده نفوذ آب از شیوه منافذ مویین را مسدود می کنند به بتن اجازه تنفس داده و به کیورینگ و کسب مقاومت بتن یاری می نمایند .

از مهم ترین مزایای سیستم آب بندی کریستالی خاصیت خود ترمیم شوندگی (Self-healing property) آن می‌باشد . این سیستم حاذق هست ترکهای موئین استاتیک حاصل از توده شدگی (Shrinkage) تا عرض mm 4/0 ( 400 میکرون ) را با تشکیل نانو کریستال ترمیم نماید و بازدارنده عبور آب از این ترکها گردد .

آب بندی کریستالی نسبت به مواد شیمیایی در محدوده PH در میان 11 - 3 در تماس مداوم و در بین 12 - 2 در تماسهای دوره ای مقاوم میباشد . رطوبت و اکسیژن تأثیر منفی بر این تیم محصول ها ندارند .

ممانعت
از تخریب بتن با به کار گیری از تکنولوژی کریستالی :
با به کار گیری از مواد نفوذگر کریستال شونده می بضاعت و توان از بتن در برابر آسیب های بخش اعظمی محافظت نمود و بر کارداران مخرب زیادی غلبه نمود .
از جمله مواردی که می بضاعت و توان از این تکنولوژی در تقابل با دست اندرکاران مخرب به کار گیری نمود عبارتند از :
آب اضافی اختلاط : استفاده آب بیش از حد مجاز در تولید بتن منجر به آسیب های بدون شوخی چون کاهش مقاومت فشاری، ارتقاء ترکهای ناشی از جمع شدگی، ارتقا اندازه تخلخل و ضعف آب بندی ، کاهش مقاومت در برابر سایش و فرسایش، و کاهش استمرار می شود .

آب اضافی اختلاط که بیش از آب مسئله نیاز برای روند هیدراسیون میباشد منافذ و مسیرهای موئینه در بتن باقی می گذارد که نهایتا مسیر ورود آب و مواد شیمیایی به بتن خواهند بود . نفوذ آب و مواد شیمیایی خورنده زیرا کلرایدها، سولفاتها و دی اکسید کربن منجر به تخریب بتن به مرور مدت می شوند .

سیستم نفوذگر کریستال شونده با تشکیل کریستالهای نامحلول رخنه‌ ها و منافذ را مسدود کرده و ترکها را طی فرآیند خود ترمیم شوندگی پر می نماید . کریستالها در تمامی مسیرهای آب تشکیل می شوند: باطن ترکها، منافذ مویین و . . . به جای کاهش تخلخل بتن، با به کارگیری از کاهنده های آب، اعصاب و روان کننده ها و فوق اعصاب کننده ها، تشکیل کریستالی بامسئولیت پرکردن و مسدود کردن تخلخل ها در بتن شده و به عنوان جزو مستمر و جدائی ناپذیر و یکپارچه با بنا در می آیند . کریستالها با ایجاد ساختار شبکه ای (Cross-linked) و متراکم (Dense) در عده بتن آن را نفوذ ناپذیر می نمایند .

کاور بتنی ناکافی : قرار گرفتن میلگردهای تقویت کننده فلزی در فاصله نزدیک از سطح فرنگی بتن باعث به کنار گذاشتن خوردگی، تخریب در اثر سیکل های ذوب و یخ، و خوردگی میلگردها می شود . زمانیکه کاور بتنی روی میلگردها به حد کافی نباشد شبکه های فولادی در معرض خوردگی و زنگ زدگی قرار می گیرند . از آنجا که سرعت انبساط و انقباض فلز پایین تأثیر تغییرات دمایی، با بتن متمایز میباشد . انبساط فلز باعث ایجاد نیروهای داخلی در بتن می شود . زمانیکه این نیروها از مقاومت کششی بتن بیشتر می شوند بتن کنار گذاشتن می خورد .

همینطور در بتن های نفوذپذیر با کاور ناکافی، آب و مواد شیمیایی خورنده به راحتی به بتن نفوذ کرده و به شبکه میلگردها دسترسی می یابد .

وقتی فلز در معرض محیط خورنده قرار می گیرد خوردگی رخداد می افتد و کنار گذاشتن خوردگی یک عدد از عواقب آن می‌باشد . سیستم آب بندی کریستال شونده می تواند تأثیر منفی کاور ناکافی را تا حد متعددی خنثی کند . این سیستم نسبت به مواد شیمیایی در محدوده PH در میان 11 - 3 در تماس مداوم و میان 12 - 2 در تماس های دوره ای مقاوم می‌باشد . این سیستم در برابر نفوذ آب و مواد شیمیایی بداخل بتن مقاومت کرده و دسترسی آن‌ها را به میلگردهای تقویت کننده محدود می نماید . همینطور در صورت مصرف این سیستم، ترکهای موئین، ترمیم گردیده و مسیر عبور آب و فاکتورهای مخرب مسدود می گردد .


برچسب: آب بندی دیوار حائل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۴:۳۸ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

خواص و اثرات اب بندی

شرح
:
BETOGARD SN-125 یک رنگ اپوکسی فارغ از حلال جهت حفاظت سطح های بتنی می‌باشد . این رنگ جهت اجرا در نواحی ساحلی و جذر و مدی ایده آل می باشد به صورتیکه پس از غوطه وری در آب نیز به برخورد پخت ادامه می دهد . این رنگ بر روی سطح های مرطوب قابل اجرا بوده و با استفاده گیری از سیستم اپوکسی اصلاح شده قابلیت اجرای این رنگ در محفظه های در معرض جو هم وجود دارد .

 


خواص و اثرات :
چسبندگی
عالی بر روی سطح ها کم آب و مرطوب قابلیت
پخت در پایین آب مقاومت
نوری بسیار خوب به تیتر یک سیستم حفاظتی دوام
و عمر طولانی مقاومت
در برابر یون کلر و نمکهای موجود در آب دریا غیر
سمی و قابل استفاده در محیطهای بهداشتی

آب بندی دیوار حائل
موردها
کاربرد :
سازه
های بتنی و فلزی نواحی ساحلی و فرا ساحلی نواحی
جذر و مدی اسکله ها و کشتی ها سدها
و تصفیه منزل ها

میزان
مصرف :
ضخامت پیشنهادی این رنگ 250 تا 500 میکرون می باشد و میزان رنگ مصرف شده 400 تا 800 گرم خواهد بود .

 

آماده
سازی تراز :
تراز زیرآیند می بایست منزه و عاری از هرگونه آلودگی باشد . پیش از اجرای پوشش، همگی سطوح باید مطابق استاندارد ISO8504 آماده سازی شوند . کثیفی سطح های و نمکهای محلول بایستی با آب نو شستشو شوند . روغن و چربی بایستی مطابق استاندارد SSPC-SP1 به وسیله حلال شستشو شود . همه سطح های را به وسیله دستگاه سندبلاست یا این که ابزارهای مخصوص مطابق استاندارد a2 ½ (ISO 8501-1) آماده سازی کنید . در صورتیکه فی مابین عملیات فراهم سازی مرحله و اجرای رنگ BETOGARD SN-125 فاصله هنگامی وجود داشته باشد عملیات فراهم سازی میکرومتر سفارش می شود . پروفایل سطح برابر 50 تا 70 میکرومتر پیشنهاد می شود .

 

اختلاط
:
BETOGARD SN-125 در دو بسته بندی غیر وابسته عرضه میگردد . همواره دو بسته بندی را به طور بدون نقص با هم مخلوط فرمائید . ترکیب بایستی در برهه زمانی کاربردی (POT LIFE) ذکر گردیده اجرا گردد .

ابتدا دو جزو را به طور مستقل در زیر میکسر ادغام نمایید؛ آنگاه قسمتی از B (جزء سیاه ) را به جزو A بیش تر کرده به نحوی که ظرف کاملا تخلیه شود .اختلاط دو جزء رنگ باید با استفاده از همزن برقی (دریل+پره) با حداکثر سرعت 300 تا 400 دور بر دقیقه صورت پذیرد . تا حصول اطمینان از اختلاط بدون نقص و دستیابی به رنگ طوسی یکنواخت عمل اختلاط را ادامه دهید .

اعتنا 1 : همیشه آن میزان از مواد را با هم مخلوط نمائید که حداکثر تا 30 دقیقه زمینه استعمال قرار بگیرد .

اعتنا 2 : رعایت دقیق نسبت های دو قسمتی از رنگ الزامی می باشد و هرگز نسبت ها را تغییر و تحول ندهید .

شیوه
اجرا :
رنگ اپوکسی را می توانید به وسیله ایرلس ، غلطک و یا این که مداد موی اجرا فرمائید . بهتر هست این رنگ در دو لایه اجرا گردد به طوریکه دوم قبل ازخشک شدن لایه اولیه اجرا شود . در صورتیکه فی مابین دو اجرا بیش از24 ساعت مسافت باشد، سطح لایه اولیه می بایست آماده سازی شود .

 

خصوصیات
فیزیکی و شیمیایی:
حالت
فیزیکی مایع ویسکوز رنگ
: جزء1 سفید
جزء2 سیاه

ترکیب خاکستری
وزن
مخصوص(g/cm3) : 1/0±4/1 نسبت
مخلوط اجزا ( وزنی ( A:B: 3:1 درصد
جامد حجمی : 100 مقاومت
در برابر آب دریا : عالی چسبندگی
به بتن ((N/mm2 : 3- 5/2 ( عمده از پیوستگی بتن )

دوران
خشک شدن :


دما

 

قابل
لس
اجرای
لایه بعدی


کم آب
شدن کامل
حداقل

حداکثر

15
جایگاه سانتیگراد
9
ساعت
32
ساعت
3
روز
13
روز
25
درجه سانتیگراد
6
ساعت
24
ساعت
2
روز
7
روز
40
درجه سانتیگراد
4
ساعت
18
ساعت
1
روز
4
روز

توجه: مقطع زمان کم آب شدن به ضخامت پوشش اعمال گردیده بستگی دارد و تمام داده ها این کاتالوگ بر شالوده ضخامت فیلم کم آب توصیه شده است .

برهه زمانی
کاربردی (POT LIFE):
دمای
رنک (درجه سانتیگراد) 15 25 40 مقطع
کاربردی (دقیقه) 70 45 20 اعتنا : با ازدیاد حجم انباشت رزین و هاردنر پس از اختلاط، ارتقاء دمای رنگ سریعتر و در سود برهه زمانی کاربری کوتاهتر خواهد شد .

 


ملاحظات :
دوران
محافظت : یک سال در بسته بندی اولیه حالت
مراقبت : ظرف در بسته، دور از رطوبت و یخزدگی و تابیدن بی واسطه نوروفروغ خورشید شایسته ترین
دای محافظت : 10+ تا 30+ سکو سانتیگراد گونه
بسته بندی : جموع 14 کیلوگرم ( جزءA سطل 5/10 کیلوگرمی ، بخشی از B سطل 5/3 کیلوگرمی )


برچسب: آب بندی دیوار حائل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۴:۲۹ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

روشهای آب بندی سازه های بتنی


برای بتنهایی در بنا های هیدرولیکی همچون مخازن بتنی، سد، کولینگ تاورها، کانالها و یا این که سازه در مجاورت سطح آب زیرزمینی، روشهای آب بندی متفاوتی دارند که خاصیت ضد آب بودن بسیار حساس می باشد . برای ضد آب نمودن بنا ها عمدتأ از دو شیوه ذیل به کار گیری می گردد که از نظر اجرایی هر یک منزلت یگانه خود را دارد .

۱)
آب بندی با افزودنی ها در حین تولید بتن: افزودنیهای
بتن از نظر عملکرد مشتمل بر پایین مدل های متعدد می شود که هر کدام بسته به حالت ممکن، نیاز سازه و یا منظور صاحب کار تعیین و اجرا می گردد که در ادامه به آن ها اشاره می گردد:
۱-۱) آب بندی با استعمال از افزودنی میکرو دانه ها: این افزودنی ها با لبریز کردن حفره ها و لوله های مویینه در بتن منجر افزایش تراکم و متعاقبأ کاهش نفوذ پذیری می شود . این تیپ مصالح مشتمل بر میکروسیلیسها، نانو سیلیس ، خاکستر بادی (Fly Ash)، پوزولانهای روباره ای و یا مصنوعاتی از آنان مانند ژل میکروسیلیس می شوند .

۲-۱) آب بندی با استعمال از افزودنی اصلاح گر همت خمیر سیمان: همان گونه که می دانید خمیر سیمان وظیفه چسباندن سنگدانه های جانور در بتن را بعهده دارااست . هرچه توانایی چسبانندگی خمیر سیمان ارتقاء یابد به به عبارتی نسبت قابلیت و امکان پیوند فی مابین دانه ای ارتقا یافته و ذرات سیمان با اقتدار بیشتری سنگدانه ها را تسلط و به یکدیگر می چسباند .

۳-۱) آب بندی با استفاده از افزودنی کریستال شونده: کارایی این دسته افزودنی در مقیاسی همچون افزودنی های خویش ترمیم کننده بتن می باشد . رفتارشان در باطن بتن به این فیس میباشد که وقتی که در درون بتن قرار داشته باشند و نفوذ آب در بتن فیس دهد، آب نفوذ یافته در بتن ، این مواد و آهک آزاد واکنش داده و شکفته می شوند . این شکفتگی یا کریستاله شدن منجر انسداد مجرای مویینه حرکت نشتی آب در بتن می شود . در این شیوه آب به هر عمقی از بتن نفوذ کند، کریستال شونده ها نیز نفوذ می نماید و مجاری را بطور بی نقص می بندد .

۲)
آب بندی با پوشش های روی مرحله بتن : پوشش آب بندی سطحی بتن به دو گونه نفوذ گرها و پوشش های لایه ساز تقسیم می شوند .

۱-۲) لایه سازها همچنان که از سیستم نامگذاریشان مشخص است، بصورت لایه عایق فعالیت می کنند . این سیستم رنج گسترده ای از متریالهای مبنا را دربرگیرنده می شوند که عموما بر پایه پلیمر می باشند . مواد شالوده ای که از آن بتوان نام پیروزی پلی یورتانها، اپوکسی ها و اکریلیکها می باشند . این مصالح پایه با اندکی تغییرات در ساختارشان و تصحیح در راستای بهبود عملکرد، امکان به کارگیری در وضعیت متفاوت را دارند .

۲-۲) نفوذگرها عملکرد متفاوتی دارند و در راستی ادله آب بند کنندگی کریستالهایی از مال کلسیم میباشند که در حضور رطوبت در باطن لوله های مویینه بتن پرورش و محل تراوش را می بندند . برای این فرآیند از دو تکنولوژی متعدد و کارا فایده برده می شود . یک عدد پروسه رو به پرورش تکثیر کلسیم ها در مسیر لوله های مویینه می باشد و دیگری انتقال یونی کریستالها به داخل بتن می باشد .

گاها برای مواقعی خاص همچون مخازن و کانالهای انتقال فاضلابهای شهری یا صنعتی و تصفیه خانه ها از پوشش های آب بند کننده و توامان با مقاومت بالا در برابر خوردگی به کار گیری می شود . از اینرو ضروری است پیشین از مبادرت برای انجام عملیات آب بندی با اعتنا به وضعیت موجود از متخصص فنی اینکار مشاوره گرفت .

آب بندی دیوار حائل

۳)
آب بندی به راه تزریق: در قوانینی خاص ممکن است حجم آب مسئله نفوذ به حدی بالا باشد که عملا قابلیت استعمال از ملاتها میسر نباشد . در حقیقت فشار بالای آب مورد تراوش عملا هر نوع ملاتی که در مسیرش قرار گیرد را شسته و پس می زند . هر چند برای اینکار دسته خاصی از ملاتها وجود داراست که به سرعت خودداری از نفوذ آب کند، ولی بدلیل عدم دسترسی یا گرانی آن، نمی توان بعنوان فرمان کلی از آن یاد کرد .

برای عملیات تزریق قطعاتی با صورت و شمایل و مقدار یک قلم به اسم پکر در مسیر تراوش آب تعبیه کرده و عملیات تزریق را با استفاده از پمپ هایی با توان حدود ۲۰۰ توشه تزریق می شود . معمولا فشار تزریق زیاد به ندرت و برای موارد صنعتی همچون سدها به کارگیری می شود و عموما در تزریقهای عادی این عدد به حدود ۳۰ تا ۱۰۰ توشه محدود می شود . موادی که برای آب بندی تزریق می شوند یا پلی یورتانهای تک و دو جزئی می باشند و یا ژل های سه جزئی . تفاوت این دو در جور عملکردشان می باشد و در واقع ژل ها اکثر در مواردی که توامان نیاز به آب بندی و ارتقا گنجایش باربری عضو می باشد استفاده می گردد . لبریز کاربردترین گونه مواد برای آب بندی پلی یورتانهای تک جزئی به هم پا ACTIVATOR می باشد .

انستیتو ملی تعمیرات بتن ارائه دهنده خدمات مشاوره، تأمین مصالح و اجرای پروژه های آب بندی ، آب بندی مخازن، آب بندی کولینگ تاور، آب بندی گودی آسانسورها، آب بندی طبقات منفی ساختمانها، آب بندی آلبوم سد ، آب بندی پشت بام، آب بندی تونل و… با خدمت رسانی گروهی از اساتید خبره و اعضای هیئت علمی دانشگاه، مهندسین کار آزموده و زمان دیده و متخصص ها فن ای .


برچسب: آب بندی دیوار حائل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۳:۵۰ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)