آب بندی دیوار حائل آب بندی دیوار حائل .

آب بندی دیوار حائل

تفاوت دیوارحائل بتن آرمه با دیوار برشی:

آب بندی دیوار حائل

1- دیوارهای برشی دارنده سعی داخل ورقه ای بوده (خمش در دیوار در ورقه دیوار تولید می شود) در حالی که دیوار حائل عمدتاً دارنده سعی برون کاغذ می باشد (خمش دیوار در بیرون ورقه آن اتفاق می افتد) .

2- بارهای وارده برای طراحی دیوار برشی عمدتاً لرزه ای البته توشه های وارده برای طراحی دیوار حائل عمدتا استاتیکی و گاهاً لرزه ای می باشد .

3- راستای توشه وارده بر دیوار برشی نیز راستا با کاغذ دیوار البته راستای بارهای وارده بر دیوار حایل عمود بر کاغذ دیوار می‌باشد .

لزوم
به کار گیری از دیوار حائل
در چه مواردی بایستی به پباده سازی و اجرای دیوار حائل روی آوریم؟
حتماً تاکنون متوجه گردیده اید که در مواردی که دیوارهای زیر زمین در تماس با خاک دور و اطراف قرار داشته باشند و خاک نیرویی را از سمت خود به سمت دیوارها وارد کند، می بایست از دیوار حایل استعمال نمود .

امروزه در اکثر تولید و سازها دیوار حائل به تیتر یک بنا نگهبان دایم برای تقابل با فشار جانبی خاک در طبقات پایین زمین موضوع به کارگیری قرار می گیرد و به کارگیری از دیوارهای قطور بنایی به تیتر دیوار حائل ذیل زمین تقریباً منسوخ گردیده است .

از آنجایی که اغلب، سازندگان و کارفرمایان، نسبت به اجرای دیوار حایل دارای یک ذهنیت منفی بوده و آن را یک هزینه مازاد برای پروژه تلقی می کنند؛ اداره های نظام مهندسی اجرای دیوار حائل بتن آرمه برای زیر زمین های با عمده از یک طبقه (گودبرداری عمده از 3 متر از سطح صفر-صفر) الزام کرده هست .

از همین رو گاهاً طراحان با درنظر گرفتن مساله اقتصادی پروژه، برای ذیل زمین های یک طبقه، اجرای دیوار حائل بتنی را واجب ندانسته و ساخت دیوار با آجرفشاری و ملات ماسه سیمان با حداقل ضخامت 30 سانتی متر را ترجیح می دهند (همانند عکس زیر) .

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۹:۵۳ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)