آب بندی دیوار حائل آب بندی دیوار حائل .

آب بندی دیوار حائل

دیوار حائل

شود .
دیوارهای حائل از حیث ظاهری بسیار مشابه دیوارهای برشی می باشد البته از حیث عملکردی و بارگذاری زیاد متفاوت تر از آن هست .
وجود دیوار حائل علاوه بر مهار فشار خاک پشت آن، می تواند در سبک سازی بنا هم نقش ایفا نماید . براساس بازنویسی چهارم استاندارد 2800، در صورتی که وضعیت بند 3-3-1- 2 این استاندارد کاملاً ارضا شود؛ می توان سطح پایه را به بالای دیوار حائل منتقل کرد . با این عمل ضریب زمین‌لرزه حساب و کتاب گردیده و در سود اندازه نیروی زلزله وارده بر سازه کاهش یافته و سازه با مقطع کوچکتری جوابگو خواهد بود .
بارهای مختلفی از قبیل توشه یخ، فشار آب زیرزمینی، توشه سیل، توشه ناشی از وزن، توشه لرزاه ای و … به دیوار حائل وارد می شود که بعضا از آن ها با ارائه دیتیل های مطلوب در حین اجرا قابل صرف حیث کردن می باشد .
بارهایی که در طراحی دیوارهای حائل در قابل انعطاف افزار موضوع به کارگیری است، عبارتند از : فشار جانبی خاک پشت دیوار و فشار دینامیکی ناشی از زمین‌لرزه .

آب بندی  دیوار حائل
مقدار بارهای وارده براساس ارتباط ها مکانیک خاک و به فیس دستی حساب و کتاب شده و برای اعمال قابل انعطاف افزار استعمال خواهد شد . جهت این بارها همواره طوریست که دیوارهای حائل را به سمت درون زیرزمین هل می دهد .
برخی از قدم های پباده سازی دیوار حائل مشابه دیوارهای برشی بوده ولی بقیه گام ها به صورت مخصوص برای طراحی دیوار حائل در نرم افزار می باشد .
پیش از شروع طراحی دیوارهای حائل در قابل انعطاف افزار، باید آرماتورگذاری برهه زمانی دیوار با رعایت قانون ها آرماتورگذاری مبحث نهم فیس گیرد؛ زیرا نرم افزار قادر به اعمال و در اختیار گرفتن مداد آن ها نمی باشد .
برای ارتقاء سرعت طراحی، عموماً یک دیوار از هر قاب که ارتفاع بیشتری نسبت به سایر دیوارهای به عبارتی قاب دارااست (دیوار بحرانی) انتخاب گردیده و همان دیوار لود و طراحی می شود .
پس از پباده سازی دیوار بحرانی (تعیین آرماتورگذاری قائم و افقی آن)، می توانایی با تعمیم آماتورگذاری آن به سایر دیوارها؛ نسبت به ترسیم نقشه های سازه ای دیوار حائل مبادرت نمود .


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۹:۲۵ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)