آب بندی دیوار حائل آب بندی دیوار حائل .

آب بندی دیوار حائل

روشهای آب بندی سازه های بتنی


برای بتنهایی در بنا های هیدرولیکی همچون مخازن بتنی، سد، کولینگ تاورها، کانالها و یا این که سازه در مجاورت سطح آب زیرزمینی، روشهای آب بندی متفاوتی دارند که خاصیت ضد آب بودن بسیار حساس می باشد . برای ضد آب نمودن بنا ها عمدتأ از دو شیوه ذیل به کار گیری می گردد که از نظر اجرایی هر یک منزلت یگانه خود را دارد .

۱)
آب بندی با افزودنی ها در حین تولید بتن: افزودنیهای
بتن از نظر عملکرد مشتمل بر پایین مدل های متعدد می شود که هر کدام بسته به حالت ممکن، نیاز سازه و یا منظور صاحب کار تعیین و اجرا می گردد که در ادامه به آن ها اشاره می گردد:
۱-۱) آب بندی با استعمال از افزودنی میکرو دانه ها: این افزودنی ها با لبریز کردن حفره ها و لوله های مویینه در بتن منجر افزایش تراکم و متعاقبأ کاهش نفوذ پذیری می شود . این تیپ مصالح مشتمل بر میکروسیلیسها، نانو سیلیس ، خاکستر بادی (Fly Ash)، پوزولانهای روباره ای و یا مصنوعاتی از آنان مانند ژل میکروسیلیس می شوند .

۲-۱) آب بندی با استعمال از افزودنی اصلاح گر همت خمیر سیمان: همان گونه که می دانید خمیر سیمان وظیفه چسباندن سنگدانه های جانور در بتن را بعهده دارااست . هرچه توانایی چسبانندگی خمیر سیمان ارتقاء یابد به به عبارتی نسبت قابلیت و امکان پیوند فی مابین دانه ای ارتقا یافته و ذرات سیمان با اقتدار بیشتری سنگدانه ها را تسلط و به یکدیگر می چسباند .

۳-۱) آب بندی با استفاده از افزودنی کریستال شونده: کارایی این دسته افزودنی در مقیاسی همچون افزودنی های خویش ترمیم کننده بتن می باشد . رفتارشان در باطن بتن به این فیس میباشد که وقتی که در درون بتن قرار داشته باشند و نفوذ آب در بتن فیس دهد، آب نفوذ یافته در بتن ، این مواد و آهک آزاد واکنش داده و شکفته می شوند . این شکفتگی یا کریستاله شدن منجر انسداد مجرای مویینه حرکت نشتی آب در بتن می شود . در این شیوه آب به هر عمقی از بتن نفوذ کند، کریستال شونده ها نیز نفوذ می نماید و مجاری را بطور بی نقص می بندد .

۲)
آب بندی با پوشش های روی مرحله بتن : پوشش آب بندی سطحی بتن به دو گونه نفوذ گرها و پوشش های لایه ساز تقسیم می شوند .

۱-۲) لایه سازها همچنان که از سیستم نامگذاریشان مشخص است، بصورت لایه عایق فعالیت می کنند . این سیستم رنج گسترده ای از متریالهای مبنا را دربرگیرنده می شوند که عموما بر پایه پلیمر می باشند . مواد شالوده ای که از آن بتوان نام پیروزی پلی یورتانها، اپوکسی ها و اکریلیکها می باشند . این مصالح پایه با اندکی تغییرات در ساختارشان و تصحیح در راستای بهبود عملکرد، امکان به کارگیری در وضعیت متفاوت را دارند .

۲-۲) نفوذگرها عملکرد متفاوتی دارند و در راستی ادله آب بند کنندگی کریستالهایی از مال کلسیم میباشند که در حضور رطوبت در باطن لوله های مویینه بتن پرورش و محل تراوش را می بندند . برای این فرآیند از دو تکنولوژی متعدد و کارا فایده برده می شود . یک عدد پروسه رو به پرورش تکثیر کلسیم ها در مسیر لوله های مویینه می باشد و دیگری انتقال یونی کریستالها به داخل بتن می باشد .

گاها برای مواقعی خاص همچون مخازن و کانالهای انتقال فاضلابهای شهری یا صنعتی و تصفیه خانه ها از پوشش های آب بند کننده و توامان با مقاومت بالا در برابر خوردگی به کار گیری می شود . از اینرو ضروری است پیشین از مبادرت برای انجام عملیات آب بندی با اعتنا به وضعیت موجود از متخصص فنی اینکار مشاوره گرفت .

آب بندی دیوار حائل

۳)
آب بندی به راه تزریق: در قوانینی خاص ممکن است حجم آب مسئله نفوذ به حدی بالا باشد که عملا قابلیت استعمال از ملاتها میسر نباشد . در حقیقت فشار بالای آب مورد تراوش عملا هر نوع ملاتی که در مسیرش قرار گیرد را شسته و پس می زند . هر چند برای اینکار دسته خاصی از ملاتها وجود داراست که به سرعت خودداری از نفوذ آب کند، ولی بدلیل عدم دسترسی یا گرانی آن، نمی توان بعنوان فرمان کلی از آن یاد کرد .

برای عملیات تزریق قطعاتی با صورت و شمایل و مقدار یک قلم به اسم پکر در مسیر تراوش آب تعبیه کرده و عملیات تزریق را با استفاده از پمپ هایی با توان حدود ۲۰۰ توشه تزریق می شود . معمولا فشار تزریق زیاد به ندرت و برای موارد صنعتی همچون سدها به کارگیری می شود و عموما در تزریقهای عادی این عدد به حدود ۳۰ تا ۱۰۰ توشه محدود می شود . موادی که برای آب بندی تزریق می شوند یا پلی یورتانهای تک و دو جزئی می باشند و یا ژل های سه جزئی . تفاوت این دو در جور عملکردشان می باشد و در واقع ژل ها اکثر در مواردی که توامان نیاز به آب بندی و ارتقا گنجایش باربری عضو می باشد استفاده می گردد . لبریز کاربردترین گونه مواد برای آب بندی پلی یورتانهای تک جزئی به هم پا ACTIVATOR می باشد .

انستیتو ملی تعمیرات بتن ارائه دهنده خدمات مشاوره، تأمین مصالح و اجرای پروژه های آب بندی ، آب بندی مخازن، آب بندی کولینگ تاور، آب بندی گودی آسانسورها، آب بندی طبقات منفی ساختمانها، آب بندی آلبوم سد ، آب بندی پشت بام، آب بندی تونل و… با خدمت رسانی گروهی از اساتید خبره و اعضای هیئت علمی دانشگاه، مهندسین کار آزموده و زمان دیده و متخصص ها فن ای .


برچسب: آب بندی دیوار حائل،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۳:۵۰ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)