آب بندی دیوار حائل آب بندی دیوار حائل .

آب بندی دیوار حائل

عایق_رطوبتی_MCI

آب
بندی بتن بوسیله پوشش نفوذگر کریستال شونده
در حال حاضر بتن مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین ماده در سازه‌های امروزی و مهندسی عمران هست . بیشتر سدها، تونل‌ها، کانال‌ها، پل‌ها، پایل‌ها، خطوط لول هف سقف‌ها، جاده‌ها، مخازن، استخرها، سکوها و ساختمان‌ها و . . . بتنی میباشد . بتن علی رغم استحکام ذاتی، بدلیل معایبی چون ضعف در آب بندی، مقاومت شیمیایی پایین، مقاومت قلیل در برابر ضربه، تخلخل ذاتی، انعطاف‌پذیری محدود، مقاومت سایشی ضعیف و . . . مستضعف نگهداری و تقویت است . در شرایط کاربری، شرایط محیطی متعدد و یا زیر تأثیر بارهای تحمیلی، تنش‌های گوناگون به صور مختلف به سازه بتنی وارد می گردد . بر مبنا طبیعت حمله ها و فاکتورهای موجود، عامل ها مخرب به سه جور تأثیرات فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی تقسیم میشوند . تأثیرات شیمیایی و فیزیکی میتوانند منجر به آسیب‌هایی گردند که از آن به خوردگی بتن خاطره می شودو تأثیرات مکانیکی باعث به پدیده‌هایی زیرا فرسودگی و پارگی و گسیختگی میگردند که به نوبه خود نا مناسب و مستضعف ترمیم هستند .

زور هزینه‌های هنگفت جهت رفع نقایص فوق و چه بسا ردوبدل بخشهایی از سازه و همینطور لزوم مراقبت و نگهداری منابع اولیه، دلایل مهم بر لزوم ارائه راهکار در ترمیم، محافظت و آب بندی سازه‌های بتنی محسوب می‌شود . درکلیه این موارد، بالا بردن مقاومت بتن با استفاده از افزودنی‌های خاص یا تغییر نسبت اختلاط بتن، به کار گیری از سیمانهای مقاوم در برابر سولفوناتها، ارتقاء حجم منافذ بتن با به کار گیری از افزودنی‌های یگانه و ایجاد حبابهای ریز هوا در عمق بتن به جهت ممانعت از یخ زدگی بتن، اعمال پوشش مطلوب و مقاوم در برابر حمله ها شیمیایی، ایجاد بتن متراکم تر و نفوذناپذیر تر، اعمال پوششهای ضد ضربه و ضد سایش به جهت مراقبت از سطح ها بتنی، به کارگیری از جایگزین‌های سیمان، کاهش نسبت آب به سیمان، تأمین روکش بتنی به حد کافی در اطراف آرماتورها، رعایت بدون نقص شرایط حتمی جهت بتن و پروسه بتن ریزی، مراقبت کافی و . . . تمامی از گزاره راهکارهای مؤثر پیشگیری از تخریبات ناشی از عوامل مخرب می باشند . مواد نفوذگر و کریستال شونده با قابلیت واکنش اجزا تشکیل دهنده با رطوبت و اجزای بتن، تشکیل کریستال‌های نا محلول و تولید ساختار یکدست با بتن و متعاقب آن نفوذ در عمق بتن و آب بندی و محافظت داخلی، بعنوان یک عدد از مؤثرترین سیستمهای آب بندی و حفظ سازه‌های بتنی به حساب میایند . این مواد تأثیر منفی عامل ها مخرب بتن را به حداقل رسانده، قدمت سازه بتنی را ارتقا داده و هزینه تعمیرات و نگهداری سازه‌ها به مقدار قابل توجهی ارتقا میدهند . در این مطلب بر طرز کارایی مواد نفوذگر کریستال شونده به تیتر افزودنی در طرح اختلاط بتن و یا این که به تیتر پوشش بر روی سطح بتن ساخته گردیده کهن ی سخت شده جدید تمرکز گردیده و نقش برجسته آن‌ها در ممانعت از تخریب سازه‌های بتنی ارزیابی می گردد .

آبنبدی،بتن،نفوذگر،کریستال،آب
ساختار بتن متشکل از سنگدانه، سیمان و آب می‌باشد . زمانیکه ذرات سیمان در برخورد با آب اختلاط هیدراته می شوند تشکیل سیلیکات کلسیم میدهند . این مخلوط آن‌گاه طاقت فرسا گردیده و به شکل توده صخره‌ای در میاید . بتن یک ماده مبنا آبی‌رنگ می‌باشد جهت تلاش خوب تر بتن، سهولت بتن ریزی و تحکیم آن، به اندازه آبی‌رنگ بخش اعظم از آب واجب جهت هیدراسیون نیاز است . این آب اضافی در توده بتن باقی مانده و به مرور تبخیر می‌گردد . در اثر این تبخیر، مجراها و منافذ مویین در بتن باقی میماند که مهمترین علت متخلخل و نفوذپذیر بودن بتن محسوب میشود . منافذ، سوراخها، لوله‌های مویین و تخلخلها در بتن طاقت فرسا هم مانده و مسیر ورود و نفوذ آب و مواد شیمیایی خورنده به بتن را گشوده میگذارند . هر چه این منافذ متصل خیس باشند بتن نفوذ پذیر خیس می باشد . آب مازاد همینطور منجر به ارتقا اندازه ترکهای عده شدگی میشود . این ترکها خود مسیر عبور آب و مواد شیمیایی هستند . ترکهای عمیقتر سریعتر به خوردگی آرماتورها منتهی می شوند .
به خواسته کاهش اندازه آب در ادغام بتن می‌توان از روان‌کننده‌ها به کار گیری نمود، هر چند منافذ مویینه، تخلخلها و سوراخها در بتن کماکان باقی میمانند و رویکرد ورود مواد شیمیایی خورنده بتن را باز میگذارند . وجود این منافذ در بتن سبب به خوردگی آرماتورهای تقویت کننده بتن، تخریب بتن و نتیجتاً به خطر افتادن کمال و یکپارچگی سازه میشود . به منظور کاهش اندازه آب در ترکیب بتن می‌توان از روان‌کننده‌ها به کار گیری نمود، هر یکسری منافذ مویینه، تخلخلها و سوراخها در بتن کماکان باقی می‌مانند ولیکن ابعاد آنها کاهش می‌یابد ولی روش ورود آب، املاح و مواد شیمیایی خورنده به بتن بدلیل مسدود نشدن منافذ همچنان وجود داراست و به کار گیری از مواد فوق روان‌کننده به تنهایی به هیچ وجه بتن را آب بند نخواهد کرد . جز با اهمیت در بتنهای مسلح، فولاد است . ارماتورهای تقویت کننده به مراد رویا رویی با تنشهای کششی ناشی از بارهای اعمال شده به سازه در مقاطع بتنی استفاده می‌شوند . در اینگونه سازه‌ها مقاومت فشاری بالای بتن در تکامل با مقاومت کششی عالی فولاد قرار گرفته و قابلیت و امکان ارتقا گنجایش باربری بنا را به وجود میاورد .

بتن یک ماده متخلخل و نفوذپذیر است . تخلخل به مقدار سوراخها و منافذ باقی مانده در بتن بر میگردد و به تیتر درصدی از حجم کل توصیف میگردد . نفوذپذیری به میزان رابطه منافذ دارای ربط می باشد . این موارد شیوه را برای جنبش آب در باطن بتن گشوده مینمایند . همینطور ترکهای حاصل از جمع شدگی نیز مسیر قابل قبولی برای حرکت آب به داخل بتن میباشند . نفوذپذیری مبحثی مفصل خیس از تخلخل است . نفوذپذیری یعنی امکان جریان آب مایع پایین فشار در ماده متخلخل . نفوذپذیری با کمیتی بنام ضریب نفوذپذیری تعریف می‌شود . اندازه نفوذپذیری ترکیب بتن شاخص خیر برای تعیین کیفیت و استمرار بتن می باشد . هر چه ضریب نفوذپذیری کمتر باشد، بتن نفوذناپذیر خیس بوده و نتیجتاً کیفیت آن فراتر می باشد . گرچه ممکن هست بتنی از نفوذپذیری ناچیز و نتیجتاً دوام نسبی برخوردار باشد، البته کماکان به برهان آب بند کننده جهت ممانعت از تراوش و نشتی از میان ترکها مستمند میباشد . با وجود دانسیته ظاهری، بتن ماده‌ایمتخلخل و نفوذپذیر است که در اثر نشتی، به سرعت در معرض آب و مواد شیمیایی خورنده چون دی اکسید کربن، کلرایدها، سولفاتها و . . . تخریب می‌گردد .
عموماً عمرمفید بنا بتنی به سرعت خوردگی میلگردهای تقویت کننده و سرعت تخریب بدون واسطه بتن وابسته هست . خوردگی آرماتورها معمولاً در اثر نفوذ یون کلراید و دی اکسید کربن اتفاق می‌افتد . آسیبهای مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی منجر به تخریب بی واسطه بتن می‌گردد .
دست اندرکاران
حساس آسیب بتن عبارتند از وجود آب اضافی در مخلوط بتن، طرح اختلاط نامناسب، استفاده از سیمان یا سنگدانه‌های آلوده و کثیف و بی کیفیت، به کار گیری از آب آلوده، ویبراسیون نامناسب، کیورینگ ناکافی، پباده سازی نامناسب درزهای انبساط و اجرایی، پوشش بتنی ناکافی بر روی آرماتورها، کرمو شدگی، سیکلهای یخ و ذوب، بارگذاری بیش از ظرفیت، قرارگیری در معرض اسید، هجوم ها سولفاتی، واکنشهای قلیایی سنگدانه‌ها و . . .
این دست اندرکاران سبب به آسیبهایی زیرا کنار گذاشتن خوردگی، سایش و فرسایش، تخریب سولفاتی، کاویتاسیون، خوردگی آرماتورها، کربناسیون، جداشدگی لایه‌ها، شوره زدگی، نشتی و . . . در بتن میشوند .
دستاورد محققان دانش گاه تهران عرضه نانو عایق ضد اشعه و رطوبت برای سازه ها/ دفع ۹۰ درصدی اشعه خورشید دانشمندان پارک فناوری دانش گاه تهران نانو عایق با عمر موءثر ۲۰ سال را ساخت کردند که سازه را در برابر رطوبت مقاوم و قوی هست ۹۰ درصد اشعه خورشید را دفع نماید .

آب بندی دیوار حائل
نورمحمد رشیدی نیا- اجراکننده طرح در مصاحبه با خبرنگار مهر با بیان این که این عایق‌ها از دسته عایق‌های نانو پلیمری هستند، گفت: عایق نانو پلیمری ایجاد شده علاوه بر آنکه جلوی نفوذ آب را می‌گیرد، سطح را آب فراروگریز مینماید که این امر موجب ارتقا قدمت بنا میشود . وی با بیان اینکه در بازار شبیه این عایق‌ها وجود دارد، اظهار داشت: این عایق‌ها دارای ضعف‌هایی هستند که در عایق نانو پلیمری تولید شده این ضعف‌ها برطرف گردیده هست .
رشیدی نیا با اشاره به مزایای عایق‌های ایجاد شده، یادآور شد: عایق‌های نانو پلیمر در برابر سرما و گرمای شدید مقاوم میباشند به این معنا که این عایق‌ها در سرمای منهای ۵۰ سکو سانتیگراد انعطاف خویش را دارا‌هستند و کار کشته به تحمل گرمای ۱۵۰ سکو سانتیگراد میباشند .
اجرا کننده طرح نانو ذرات به کارگیری شده در این عایق را نانو ذرات سیلیکون دانست و یادآور شد: این نانو ذرات به پلیمر این عایق اضافه گردیده هست .
وی با اشاره به مزایای به کار گیری از این عایق خاطر نشان کرد: عایق تولید گردیده ضمن آنکه ضد رطوبت است، عایق حرارت هم هست و دست‌کم ۵۰ درصد از هدر رفت گرما خودداری می‌نماید .
رشیدنیا ضد اشعه را از دیگر مزایای این عایق اسم موفقیت و طولانی تر کرد: عایق‌های ساخت شده قدرتمند به برگرداندن ۹۰ درصد اشعه خورشید می باشد .
این محقق قدمت موءثر عایق نانو پلیمر را ۲۰ سال ذکر کرد و افزود: این عایق به رنگ سفید میباشد که با مخلوط مواد رنگی می‌توان آن را به رنگ‌های مختلفی تولید کرد .
مواد نفوذگر کریستال شونده بر اساس مواد سیمانی و مواد شیمیایی برخورد پذیر است . این مواد با ایجاد برخورد شیمیایی، بتن را از عمق آب بندی می نماید . تأثیر آب بندی ناشی از دو واکنش معمولی است، واکنش شیمیایی و واکنش فیزیکی . بتن طبیعت شیمیایی دارد . زمانیکه ذرات سیمان هیدراته می شوندواکنش در میان سیمان و آب سبب به دشوار شدن بتن و تشکیل جمع صلب میگردد همچنین این واکنش محصول ها فرعی ساخت می‌کند که بصورت آهک آزاد ۳٫۵ درصد وزنی بتن را دربرگیرنده می‌شوند، در منافذ موجود هستندو در موقعیت رکود در بتن می‌مانند .


برچسب: آب بندی دیوار حائل،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۶:۳۲ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)